Złota moneta 100zł 500-lecie Wydania Statutu Łaskiego - wysyłka 24 h!

  • 500. rocznica wydania Statutów kanclerza Łaskiego uhonorowana wyjątkową monetą kolekcjonerską wybitą ze złota!
Producent: NBP
Dostawa: 24h
2 799,00 zł
/ szt.

WAŻNE INFORMACJE DOT. ZAMÓWIEŃ:

  • Produkty sprzedawane w Sklepie pochodzą z rynku wtórnego, zatem mogą posiadać ślady użytkowania, takie jak m.in. zarysowania, zmiany w zabarwieniu, otarcia, co zostało uwzględnione w niniejszej ofercie.

  • Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.

  • Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.

  • Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.

  • Sztabki i monety oferowane przez Mennicę Krajową są produktami pochodzącymi z renomowanych mennic zrzeszonych w London Bullion Market Association m.in.: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wyjątek mogą stanowić towary wchodzące w skład tzw. złota i srebra niesortowanego. Wybór producenta sztabek dokonywany jest losowo na etapie realizacji zamówienia i uzależniony jest od aktualnych stanów magazynowych Spółki.

500. rocznica wydania Statutów kanclerza Łaskiego uhonorowana wyjątkową monetą kolekcjonerską wybitą ze złota!

 

Rys historyczny

Statut Łaskiego był pierwszym na ziemiach Rzeczypospolitej zbiorem powszechnie obowiązujących praw i aktualnych przywilejów szlacheckich. Uchwałę o spisaniu prawodawstwa Rzeczypospolitej podjęła szlachta i król na sejmie w Radomiu w 1505 roku. Pracę nad statutem powierzono kanclerzowi wielkiemu koronnemu, prymasowi Janowi Łaskiemu.

Statut został spisany w dwóch tomach. W pierwszym tomie zamieszczono wszystkie prawa publiczne i sądowe, w tym chronologicznie segregowane przywileje szlacheckie, rozporządzenia królewskie, zwyczajowe prawo Ziemi Krakowskiej, konstytucje kolejnych sejmów i traktaty dyplomatyczne. W ostatniej części umieszczono instruktaż postępowania sądowego. Pierwszy tom Statutów Łaskiego był potwierdzony pieczęcią królewską Aleksandra Jagiellończyka.

Tom drugi zawierał szeroko pojęte prawodawstwo niemieckie nie posiadające mocy na terenach Rzeczypospolitej oraz traktaty polityczne służące pomocą adeptom prawa. W Statucie Łaskiego znajdował się pierwszy drukowany tekst Bogurodzicy, uważanej dziś za pierwszy oficjalny hymn Rzeczypospolitej. Oryginalny pierwowzór został zrabowany podczas Potopu Szwedzkiego i wywieziony do Szwecji gdzie znajduje się do dziś.

 

Wygląd monety

Awers monety przedstawia godło państwowe, nazwę emitenta, rok bicia i nominał (Rzeczpospolita Polska 2006, 100 zł). W centrum przedstawiono otwartą księgę z wyraźnie zaznaczoną pieczęcią królewską, będącą analogią do pierwszego wydania Statutów Łaskiego.

Na rewersie przedstawiono portret kanclerza wielkiego koronnego Jana Łaskiego przeglądającego karty księgi Statutu. Obok umieszczono legendę o treści: „500-lecie wydania Statutu Łaskiego”.

Moneta została wybita stemplem lustrzanym w 8 gramach złota próby 0,900. Egzemplarz jest zapakowany w ochronny kapsel i plastikową szkatułkę z logo NBP. Oferowany egzemplarz posiada I (menniczy) stan zachowania.

Zapytaj o produkt

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Parametry techniczne:
Kraj pochodzenia:
Polska
Metal:
Złoto
Waga:
8 g
Próba:
900
Nominał:
100 PLN
Rok emisji:
2006
Średnica:
21 mm
Stempel:
Lustrzany
Nakład:
9000
Opinie naszych klientów
pixel